Po raz kolejny, tuż przed zimą, udało nam się zebrać kilkadziesiąt kilogramów karmy suchej i mokrej dla bezdomnych psów i kotów z „Przytuliska w Jadowie”. Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy😊
Zbiórka karmy dla „Przytuliska w Jadowie”
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Prawa dziecka przysługują każdemu dziecku niezależnie od wieku, płci, miejsca zamieszkania czy koloru skóry. Czym są prawa dziecka, kiedy zostały uchwalone i jakie akty prawne dotyczące praw dziecka obowiązują obecnie? – tego i wielu innych cennych informacji dowiedzieli się uczniowie klasy III b.
22 listopada br. - dwa dni po obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Zajęcia rozpoczęły się pracą w grupie, która polegała na zastanowieniu się i zapisaniu jakie prawa mają dzieci. Następnie wspólnie omówiliśmy najważniejsze prawa dzieci i utworzyliśmy gazetkę tematyczną oraz obejrzeliśmy filmik edukacyjny. W kolejnej części zajęć uczniowie pokolorowali wybraną przez siebie kolorowankę dotyczącą praw dzieci i odpowiednio ją podpisali.Marta Grotkowska
3
Innowacja pedagogiczna - „Z ekologią na Ty”
Uczniowie klasy III b zaliczyli kolejne wyzwanie z Modułu I - „Jestem EKO” pochodzące z innowacji pedagogicznej pt. „Z ekologią na Ty”. Tym razem wykonaliśmy ekologiczne ozdoby na ścianę - „Eko-Strachy”. Taki rodzaj prac plastyczno - technicznych to coś, co uczniowie lubią najbardziej 😊
Marta Grotkowska
Powiatowy Konkurs Interpretacji Polskiej Twórczości "Tradycja Słowem Opisana" 2021
Kolejny sukces uczniów ZSP Jadowie
W dniu 18 listopada 2021 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Jadowie odbył się XX Powiatowy Konkurs Interpretacji Polskiej Twórczości "Tradycja Słowem Opisana".
Konkurs odbywał się w trzech kategoriach artystycznych: „recytacja”, „teatr jednego aktora”, „piosenka”. Tematem konkursu była: przyroda i tradycje wsi polskiej, zabawy, obrzędy i obyczaje ludowe. W tym roku głównym jurorem był Stanisław Górka, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog. Uczniowie naszej szkoły wspaniale zaprezentowali swoje talenty artystyczne.
W kategorii RECYTACJA klasy I – IV – I miejsce zajęła Nina Andrasik uczennica klasy III a, zaś w kategorii RECYTACJA klasy V – VIII wyróżnienie otrzymała Martyna Szymkiewicz uczennica klasy VIIIa.
W kategorii PIOSENKA klasy I – IV – I miejsce zajęła Helena Wójcik uczennica klasy III a. Wyróżnienie otrzymała: Aleksandra Szcześnik uczennica klasy II b. W kategorii PIOSENKA klasy V – VIII – I miejsce otrzymała Maja Kalinowska uczennica klasy VII b, zaś III miejsce zajął Maciej Król uczeń klasy V a , wyróżnienie wyśpiewała Julia Borowska ucz. Kl. VIII b , Julia Miszczuk ucz. kl.V a oraz Anna Komuda ucz. Kl. VIII b i Zofia Przybysz ucz. kl. VIII a. Bardzo ładnie zaprezentowała się również Dorota Siedlecka ucz. kl. III a oraz Olivia Michalik ucz. Kl. Va.
Dziękujemy również Paniom: Małgorzacie Śliwa, Elżbiecie Świsłowskiej – Depczyk, Agnieszce Niecieckiej za przygotowanie uczniów do występów. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym, życzymy dalszych sukcesów.
Agnieszka Nieciecka, Małgorzata Śliwa
2Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
„ Miś jest mały i puchaty
Miś jest fajny i kudłaty
Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula.”Dzień Pluszowego Misia w klasie I
25 listopada w naszej szkole obchodziliśmy bardzo ważne dla dzieci święto - „Dzień Pluszowego Misia”. Mimo tego, że dzieci mają wiele nowoczesnych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Dziś pierwszaki przyszły do szkoły ze swoim przyjacielem - Misiem. Wszystkie były piękne i wyjątkowe. Na zajęciach dzieci poznały historię powstania pluszaków i wykonały ciekawe prace plastyczne. Nie brakowało też tańców, wierszy, piosenek o tematyce związanej z dzisiejszym świętem. To był wspaniały dzień. Najważniejszy cel zajęć- wspólna, wesoła zabawa został osiągnięty.
Helena Kozłowska
Dzień Pluszowego Misia w klasie III a
25 listopada w kl. III a obchodziliśmy święto „ Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia”. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny.Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim przyjacielem - Misiem. Przybyły misie małe, duże, białe, wprost bajecznie kolorowe a każdy był piękny i wyjątkowy. Uczniowie oglądali prezentację i film „ Historia pluszowego misia”. Rozwiązywali zagadki, quizy o bajkowych misiach – Uszatku, Baloo, Kubusiu Puchatku, Gumisiach. Wykonali piękne prace plastyczne. Były też zdjęcia z przytulankami w fotobudce. Cały dzień upłynął w bardzo sympatycznej, ciepłej i rodzinnej atmosferze. Dzieci już dziś z niecierpliwością oczekują na kolejne Święto Pluszowego Misia.
Agnieszka Nieciecka
Także uczniowie klas starszych chcieli uczcić Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Miś tuli do snu, dodaje otuchy, pociesza w smutku, towarzyszy w zabawie. To najmilsza zabawka, wierny przyjaciel i towarzysz dzieciństwa.
Jak uczcić ten dzień i połączyć celebrację ze zdobywaniem i utrwalaniem wiadomości?
Uczniowie oglądali prezentację przybliżającą genezę tego święta, pracując w grupach tworzyli wspólnie wydzieranki, samodzielnie malowali kolorowanki, rozwiazywali zadania matematyczne.
Również klasy pracujące w domu zdalnie włączyły się w obchody tego święta.
Zdjęcia przedstawiaja efekty pracy.
Dorota Kruk
Katarzyna Koseska
Wiecej zdjęć w albumie fotograficznym.
Obchody Święta Niepodległości w ZSP w Jadowie
10 listopada 2021 roku uczniowie klasy III a włączyli się do szkolnych obchodów świętowania 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z ogromnym zainteresowaniem oglądali filmy, prezentacje multimedialne związane z historią niepodległości Polski. Poznali historię powstania hymnu „Mazurek Dąbrowskiego”. Śpiewali pieśni niepodległościowe. Poznali sylwetkę Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wykonali gazetkę tematyczną i godło Polski techniką origami.
Agnieszka Nieciecka
W ramach „Porozumienia” podpisanego przez Zespół Szkolno - Przedszkolny w Jadowie z Jadowskim Stowarzyszeniem Historycznym, uczniowie klasy III b mieli przyjemność uczestniczyć w mini lekcji historii prowadzonej przez przedstawiciela Stowarzyszenia p. Marka Suchockiego, związanej ze zbliżającym się Świętem Niepodległości. 10 listopada br. uczniowie dowiedzieli się jak wyglądało życie naszych przodków podczas, gdy Polska nie istniała na mapie Europy, jak doszło do tego, że po 123 latach Polska odzyskała wolność i niepodległość. Zobaczyli również dokument napisany Cyrylicą. Wspólnie obejrzeliśmy film edukacyjny, utworzyliśmy gazetkę klasową, rozwiązywaliśmy quizy i krzyżówki oraz zrobiliśmy kotyliony narodowe.
Taka forma prowadzenia lekcji przypadła do gustu wszystkim uczniom, i tuż po zakończonej lekcji p. Marek zastanawiał się jaki temat przygotować na następne spotkanie.
Marta Grotkowska
3
Serce na nakrętki.
Jest i u nas!
Dzięki pracy i staraniom wielu ludzi dobrej woli, metalowe serce na nakrętki pojawiło się w naszej szkole jeszcze przed ostatnimi wakacjami i jak widać na zdjęciach, zapełnia się pięknie po raz kolejny, by nieść pomoc potrzebującym.
Katarzyna Sadlik
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w III a
05 listopada 2021 r. w klasie III a obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Ten dzień był zarówno doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych, jak i przypomnienia sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów. Uczniowie przebrali się za ulubionych bohaterów z bajek. Zaprezentowali swoje stroje podczas
„Bajkowego Pokazu Mody”. Można było zobaczyć, między innymi: księżniczki, wróżki, Kota w Butach, Czerwonego Kapturka, Wilka, Calineczkę, Kopciuszka, Myszkę Miki, Elzę, Liska Chytruska, Inspektora Gadżeta, Koziołka Matołka.Został zorganizowany turniej czytelniczy pod hasłem „Bajkowe postaci”. Uczniowie musieli wykazać się znajomością bajek m.in. rozwiązywali testy, zagadki, rozpoznawali bajkę na podstawie rekwizytu. Dzień Postaci z Bajek to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.
Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.
Agnieszka Nieciecka
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w klasie III b
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, który przypada na 5 listopada, to według uczniów klasy III b jedno z najciekawszych świąt z kalendarza świąt nietypowych😊. Dzień ten zaczęliśmy od rozszyfrowania zakodowanych postaci z bajek. Następnie uczniowie sprawdzili swoją wiedzę nt. znajomości postaci z bajek w licznych quizach i zagadkach, które rozwiązywaliśmy na monitorze interaktywnym. Na koniec narysowaliśmy i ulepiliśmy znane postaci z bajek. Wśród nich znalazł się nawet Scooby-Doo😊. To był zabawny i emocjonujący dzień, który przyniósł nam wiele radości.
Marta Grotkowska
3
"Fundacja Marcina Gortata MG13" w naszej szkole
18.10.2021 roku zawitała do naszej szkoły "Fundacja Marcina Gortata MG13". Było to wielkie wydarzenie dla naszych uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział w turnieju sprawnościowym. Obejmował m.in. kozłowanie piłką, rzuty do celu i przeszkody sprawdzające ogólną sprawność fizyczną. Pracownicy Fundacji omówili kolejność zadań do wykonania oraz przeprowadzili również intensywną i ciekawą rozgrzewkę. Zresztą zobaczcie sami jak wyglądał ten dzień.
Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.
Anna Szpigiel
„Odwiedź zapomniany grób - zapal światełko pamięci”
Koniec października i początek listopada to czas, kiedy odwiedzamy groby naszych bliskich zmarłych. Nasi uczniowie, jak co roku, nie zawiedli. W ostatnim tygodniu wolontariusze z klas starszych poszli na cmentarz w Jadowie, by porządkować zaniedbane i zapomniane groby. Sprzątaliśmy mogiły, których już nikt nie odwiedza i nikt przy nich się nie modli. Naszą modlitwą otoczyliśmy również zmarłych księży i zmarłych z rodziny Zamojskich spoczywających na naszym cmentarzu.
2
Światowe Dni Origami
Origami to sztuka składania papieru zapoczątkowana w Chinach w VI wieku. Obchody Światowych Dni Origami trwają kilka dni i przypadają na okres od 24 października do 11 listopada. 25 października br. w ramach obchodów tego święta klasa III B próbowała swoich sił i zmierzyła się z zadaniem wykonania liska z origami. Ten sposób składania papieru z pewnością uczy wytrwałości i cierpliwości, o czym przekonali się wszyscy uczniowie 😊.
Marta Grotkowska
Konkurs plastyczny pod hasłem: „Ja i moja rodzina
W październiku w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pod hasłem: „Ja i moja rodzina”. Do konkursu mogli przystąpić uczniowie klas I - III Szkoły Podstawowej.
Celem konkursu było zwrócenie uwagi na to, jak istotną rolę w życiu każdego dziecka pełni rodzina i bliskie relacje pomiędzy członkami rodziny oraz zachęcenie rodziców do wspólnych twórczych działań z dzieckiem.
Prace plastyczne należało wykonać na bloku rysunkowym lub technicznym, technika i format dowolny. Organizatorem konkursu była p. Marta Grotkowska.W konkursie udział wzięło18 uczniów. Ilość prac rozłożyła się następująco: 5 prac z klasy I, 4 prace z klas II, 9 prac z klasy III.
Wszystkie prace wzbudziły zachwyt. Jury w składzie p. Agnieszka Nieciecka i p. Marta Grotkowska miały przed sobą bardzo trudne zadanie,
ale po dłuższym zastanowieniu udało się wyłonić zwycięzców.
Prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie w szkole, a uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu nastąpiło 12 października br. Nagrody zostały ufundowane przez Panią Dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Jadowie, jednego z rodziców z klasy III B oraz organizatora.Wyniki konkursu:
KLASA I:
I miejsce: Julianna Laska
II miejsce: Maja Balińska
III miejsce: Julia Śliwa
Wyróżnienie: Alicja Laszczka
KLASA II:
I miejsce: Kamila Czerwińska, Kacper Zaklika
II miejsce: Aleksandra Szcześnik, Miłosz Grotkowski
KLASA III:
I miejsce: Paulina Oniszk
II miejsce: Krzysztof Stachurski, Filip Szcześnik
Wyróżnienie:Igor Grabski, Jakub Jarosz
Organizator bardzo dziękuje wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i udział w konkursie.
Marta Grotkowska
INNOWACJA PEDAGOGICZNA pt. „Z ekologią na Ty”
INNOWACJA PEDAGOGICZNA
pt. „Z ekologią na Ty”
ogólnopolski projekt edukacyjny dla przedszkoli, klas I-III szkoły podstawowej oraz świetlic szkolnych.
Innowacja pedagogiczna „Z ekologią na Ty” jest odpowiedzią na aktualne potrzeby dzieci, wymogi edukacyjne zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego i wychowania przedszkolnego oraz opublikowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/2022 (Wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach. Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne).
Do realizacji innowacji przystąpili w bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy III B z wychowawczynią p. Martą Grotkowską.
Cele innowacji:
· Doskonalenie umiejętności w zakresie rozumienia zależności pomiędzy składnikami środowiska przyrodniczego.
· Doskonalenie umiejętności samodzielnej eksploracji świata, rozwiązywania problemów i stosowania nabytych umiejętności w nowych sytuacjach życiowych.
· Kształtowanie umiejętności obserwacji faktów, zjawisk przyrodniczych, społecznych i gospodarczych, wykonywania eksperymentów i doświadczeń, a także formułowania wniosków i spostrzeżeń.
Innowacja pedagogiczna trwa od 20 września br., a na wykonanie ostatnich zadań uczniowie mają czasdo 15 maja 2022r.
Projekt składa się z pięciu MODUŁÓW:
MODUŁ I- JESTEM EKO
MODUŁ II- PRZYRODA WOKÓŁ NAS).
MODUŁ III- RADY NA ODPADY
MODUŁ IV- EKO ZDROWIE
MODUŁ V- EKO INSPIRACJE
Aktualnie uczniowie wykonali pierwsze wyzwanie z Modułu I, a było nim wspólne ułożenie „Kodeksu młodego ekologa”. Zadania, które czekają nas jeszcze w trakcie realizacji innowacji, z każdym modułem są coraz bardziej interesujące.
Marta Grotkowska
KONCERT MUZYCZNO-EDUKACYJNY
27 października 2021 r. w ramach spotkań z muzyką odbył się w naszej szkole kolejny koncert muzyczno- edukacyjny dla uczniów klas I – V pt. „ Niezwykłe przygody Pana Października. Muzyczne opowieści wśród bajecznie kolorowych liści.” Uczniowie poznali wiele instrumentów perkusyjnych. Największą atrakcją okazała się jednak perkusja. Dzieci wspólnie z artystami śpiewały piosenki i wystukiwały rytm. Była to przyjemna lekcja muzyki. Czekamy na następne koncerty.
Agnieszka Nieciecka
2
DEN oraz ślubowanie klasy pierwszej
13 października 2021r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji DEN oraz ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. Wzięli w niej udział zaproszeni goście, pracownicy szkoły, rodzice oraz uczniowie z klas I-VIII. Uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej, na którą składały się wiersze, piosenki i tańce. Wszystkim pracownikom szkoły życzono „Wszystkiego najlepszego, radości, szczęścia moc, słoneczka wesołego, snów pięknych co noc”. Po występach oraz prezentacji umiejętności pierwszoklasistów nastąpił uroczysty akt ślubowania i pasowania na ucznia. Kolorowym ołówkiem tego symbolicznego aktu dokonała Pani Dyrektor Maria Lewandowska. Następnie wręczono uczniom pamiątki. Uroczysty dzień zakończyły wspólne zdjęcia oraz słodki poczęstunek.
Helena Kozłowska
Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.
„Adopcja Serca”- pomoc dzieciom w Afryce
Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Wolontariatu bardzo prężnie działające w naszej szkole przeprowadziły akcję adopcji dziecka z Afryki.
Adopcja polega na wsparciu finansowym konkretnego dziecka, którego rodziców nie stać na opłacenie jego nauki. Koszt wsparcia to 70 zł miesięcznie. Udało nam się już zebrać pieniądze na opłacenie jej nauki przez cały rok.
Nasza „Siostrzyczka” z Afryki nazywa się ELODIE KAFANDO.
Elodie ma 8 lat, jest w III klasie, uczy się dobrze. Pochodzi z Burkina Faso. Jej tata jest rolnikiem, a mama zajmuje się domostwem. Ma 3 starsze siostry, starszego brata i młodszą siostrę.
Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za pomoc i wsparcie finansowe😊
INNOWACJA PEDAGOGICZNA "Czytam z klasą - lekturki spod chmurki"
INNOWACJA PEDAGOGICZNA
"Czytam z klasą - lekturki spod chmurki"MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY
wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III edycja III
W bieżącym roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klasy integracyjnej 3 a ZSP w Jadowie przystąpili do realizacji Innowacji Pedagogicznej "Czytam z klasą - lekturki spod chmurki”, który ma na celu wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci. Tegoroczna edycja pod kryptonimem POZNAJEMY ZAWODY wplata się w kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/2022.
Celem projektu jest:rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania, zachęcanie rodziców do czytania dzieciom, zgłębianie wiedzy na temat cech i kompetencji osób wykonujących różne zawody,wspieranie młodych ludzi w myśleniu o swojej karierze, jak o czymś, co się dynamiczniezmienia, jak o nie mającym końca procesie uczenia się i odkrywania siebie,integracja zespołu klasowego, współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych.
Projekt trwa od 01 października 2021 do 31 maja 2022 roku i składa się z trzech modułów :
I - Podróże małe i duże
II - Naukowy zawrót głowy
III - Na ratunek
Obecnie jest realizowany I moduł jesiennyod 01.10.2021r. do 31.12.2021r. „PODRÓŻE MAŁE I DUŻE”, do którego wybraliśmy lekturę „O psie, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego.Agnieszka Nieciecka
2
Wycieczka klasy 6 do Kazimierza Dolnego
12 października 2021 roku klasa VI a wraz z opiekunami p. Dorotą Kruk oraz p. Dorotą Nabiałek wyruszyła na wycieczkę, by zgłębiać magię artystycznego Kazimierza Dolnego.
Na początek poznaliśmy historię polskiego lotnictwa podczas wizyty w Dęblinie. Następnie zwiedzaliśmy malowniczy Kazimierz Dolny z jego Zabytkami: wąwozem przyrodniczo - krajobrazowym, zamkiem, basztą, górą Trzech Krzyży, Rynkiem...
Mieliśmy okazję aktywnie spędzić razem wolny czas, zdobyć nowe doświadczenia oraz podziwiać uroki pięknej polskiej jesieni.
Dorota Kruk
5
Wycieczka do Płocka klas 8a i 8b
04 października uczniowie klas 8a i 8b wraz z opiekunami: Katarzyną Koseską, Elżbietą Depczyk, Dorotą Kruk i Elżbietą Kołodziej pojechali na wycieczkę do Płocka.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie miasta z przewodnikiem: Wzgórze Dominikańskie, Bazylika Katedralna, opactwo pobenedyktyńskie, Wzgórze Tumskie, Stary Rynek, Małachowianka, nabrzeże wiślane, kościół Farny, Plac Książęcy.
Kolejnym punktem wycieczki była gra miejska z nagrodą dla zwycięskiej drużyny, podczas której uczniowie budowali wzajemne zaufanie i uczyli się współpracy w grupie.
Na koniec była wizyta w ZOO, gdzie poznawaliśmy życie zwierząt tam zamieszkujących.Mieliśmy okazję aktywnie spędzić razem wolny czas, zdobyć nowe doświadczenia oraz integrować się w zespole klasowym.
Katarzyna Koseska
3
Archiwum Aktualności