• Święto Zmarłych

          • Święto Zmarłych, to czas, w którym odwiedzamy groby i wspominamy tych, którzy od nas odeszli. Kultywując polską tradycję uczniowie klasy 3 a udali się  na cmentarz w Jadowie gdzie uczcili pamięć poległych żołnierzy odmawiając modlitwę i zapalając znicze.  

            U.Giętkowska, B. Komorowska

          • Spotkanie z misjonarzem

          • 26 października 2022r. naszą szkołę odwiedził misjonarz ojciec Roman, który pracował przez 5 lat w Rwandzie. Rwanda to kraj afrykański, który w latach 90-tych przeżył wojnę domową, w której zginęło około miliona ludzi. Opowiadał nam o swojej pracy oraz o  trudach i niebezpieczeństwach pracy misyjnej w krajach afrykańskich. Z wielką troską opowiadał o dzieciach, które musiały wychowywać się bez rodziców oraz ciężko pracować za garść fasoli, aby przeżyć kolejny dzień. My również wspieramy pracę misjonarzy poprzez „Adopcję Serca”. Od roku pomagamy trójce dzieci z Afryki ukończyć szkołę. Sprzedajemy słodkości i wysyłamy pieniądze na opłacenie ich nauki.

            Cieszymy się bardzo, że możemy pomagać Elodie, Evariste i Souraleh.

            Małgorzata Fiszer-Suchocka

          • KONCERT MUZYCZNO-EDUKACYJNY

          • 27 października 2021 r. w ramach spotkań z muzyką odbył się w naszej szkole kolejny koncert muzyczno - edukacyjny dla uczniów klas I – V pt. „Opowieści starego zegara". Poetyckie i muzyczne opowieści i bajeczki dla dzieci. Instrumenty perkusyjne. Dzieci wspólnie z artystami wystukiwały rytmy i śpiewały piosenki. Największą atrakcją okazała się perkusja. Była to kolejna przyjemna lekcja muzyki. Czekamy na następne koncerty.

            Agnieszka Nieciecka

          • „KUCHCIKOWO” w klasie I

          • W ramach realizacji kolejnego zadania  z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zakamarek – ekotriki na kąciki” - KĄCIK  KULINARNY - zdrowie na talerzu, klasa I przygotowała pyszną sałatkę owocową. Uczniowie poznawali zasady prawidłowego odżywiania się oraz zasady bezpiecznego posługiwania się podstawowymi przyborami kuchennymi. W czasie zajęć uczniowie kształcili również umiejętność współpracy w grupie, dbałość o higienę, radość ze wspólnego przygotowywania posiłków. Dzieci z wielkim apetytem zjadły własnoręcznie wykonaną sałatkę!

            Agnieszka Nieciecka

          • OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „Zakamarek - ekotriki na kąciki”

          • Od października klasa I realizuje również projekt z zakresu edukacji przyrodniczo - ekologicznej „Zakamarek - ekotriki na kąciki”. Celem projektu jest wychowanie kreatywnego, świadomego swoich możliwości, posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą i podejmowania działań na jej rzecz ucznia.

            10 października obchodziliśmy w Polsce Dzień Drzewa. W ramach realizacji zadania z KĄCIKA PRZYRODNICZEGO „Poznajemy drzewa - Mierzymy obwód pnia drzewa” uczniowie klasy pierwszej wybrali się na wycieczkę do miejscowego parku, aby poznać różne gatunki drzew i podziwiać ich jesienną urodę. Dzieci obserwowały drzewa, rozmawiały o korzyściach, jakie dają. Rozpoznawały drzewa po liściach i nasionach, porównywały ich obwód przez rozpiętość rąk, a największą atrakcją były zabawy ruchowe z wykorzystaniem drzew oraz zbieranie jesiennych skarbów. Był to bardzo kreatywny i ciekawy dzień.

            Agnieszka Nieciecka

          • Pomoc dla Elodie, Evariste i Souraleh

          • Również i w tym roku szkolnym można spotkać wolontariuszy na szkolnych korytarzach sprzedających słodkości. W ten sposób uzbieraliśmy już 795 zł, które zostały wpłacone na konto dzieci. Dziękujemy uczniom i rodzicom za zaangażowanie i pomoc.

            Małgorzata Fiszer-Suchocka

          • "Każdy inny - wszyscy równi" - klasa 3a

          • Uczniowie klasy 3a wzięli udział w lekcji prowadzonej w ramach ogólnopolskiej akcji uświadamiającej o niedosłuchu "Kocham słyszeć".

            W trakcie lekcji uczniowie:

            - poznali budowę ucha oraz funkcjonowanie  zmysłu słuchu i jego ograniczenia, a także sposoby radzenia sobie z nimi, w tym wygląd i zastosowanie aparatów słuchowych i implantów ślimakowych,

            - poznali gesty z języka migowego na przywitanie i pożegnanie oraz alfabet Polskiego Języka Migowego,

            - wykonali kolorowanki sprzętow używanych przez osoby niesłyszące (aparat słuchowy oraz implant ślimakowy).

            Urszula Giętkowska

          • Las w słoiku - klasa 3a

          • Czy można zmieścić kawałek lasu w słoiku? Oczywiście, że tak! Przekonali się o tym uczniowie klasy 3a. Zdobywające popularność lasy w słoiku każdy może bez trudu wykonać samodzielnie w szkole. Uczniowie klasy 3 a podjęli tę próbę. Uczniowie przynieśli dary lasu zebrane podczas jesiennego spaceru i razem z nauczycielem wykonali pracę, aby na dużej cieszyć się zapachem jesieni w domu. 

            Urszula Giętkowska

          • Warstwy lasu - 3a

          • Jakie są dary lasu? Czy las ma warstwy? Jakie zwierzęta żyją w każdej warstwie? Na te i wiele innych pytań szukaliśmy odpowiedzi na zajęciach. Uczniowie klasy 3a oglądali filmy edukacyjne i ilustracje oraz czytali teksty. Jako podsumowanie tematu "Warstwy lasu" uczniowie wykonali w grupach prace plastyczne. 

            Urszula Giętkowska. 

          • INNOWACJA "Młody ratownik. Pierwsza pomoc przedmedyczna"

          • "Młody ratownik. Pierwsza pomoc przedmedyczna"- od początku października 2022 w naszej szkole rozpoczęła się innowacja, w której bierze udział grupa uczniów z klas 4-6. Na zajęciach będą dowiadywać się jakie jest podstawowe wyposażenie apteczki, jak pomóc osobom poszkodowanym i jak zadbać przy tym o swoje bezpieczeństwo oraz jak zabezpieczyć miejsce wypadku. Na zajęciach w dniu 20.10 uczniowie nauczyli się między innymi jak układać poszkodowanego w pozycji bezpiecznej bocznej.

            Anna Szpigiel

          • INNOWACJA W KLASIE I

          • INNOWACJA W KLASIE I
             „Podróżowanie przez czytanie”
             rok szkolny 2022/20 UB23

            „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa w roku szkolnym 2022/2023 edycja IV

            Klasa I naszej szkoły rozpoczęła od 03 października realizację innowacji pedagogicznej. Projekt opiera się na niestandardowym sposobie pracy z lekturą.  Poprzez atrakcyjne zadania, uczniowie włączą się w wiele innowacyjnych działań z tekstem.

            Tym razem projekt odbywa się pod hasłem „Podróżowanie przez czytanie”. Nasi uczniowie w ramach projektu będą rozwijać zamiłowania czytelnicze przez aktywne czytanie lektur szkolnych przy jednoczesnym odkrywaniu różnych zakątków Polski i Europy. Ponadto uczniowie nauczą się pakowania bagażu podróżnego, postępowania w przypadku zgubienia się, a także pisania i wysyłania pocztówek lub listów. Praca z książką stanie się przyczynkiem do realizacji wielu kreatywnych zadań oraz akcji czytelniczych, wybranych przez uczniów, spośród propozycji zamieszczonych w Regulaminie projektu.

            CELE PROJEKTU:

            • rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
            • rozwijanie aktywności czytelniczej,
            • doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,
            • zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,
            • pogłębianie wiedzy na temat wybranych krajów na kuli ziemskiej, ich piękna, różnorodności, kultury i tradycji,
            • integracja zespołu klasowego, współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych;

            Projekt trwa od 03 października 2022 do 31 maja 2023 roku i składa się z trzech modułów: 
            I -  Podróże po Polsce
            II - Podróże po Europie
            III - Podróże po Świecie

            Agnieszka Nieciecka 


             

          • Wycieczka klas ósmych

          • Judaizm, chrześcijaństwo (w tym również prawosławie) oraz islam... Szlakiem tych trzech religii odbywała się wycieczka klas ósmych w dniu 18. października. Jako pierwszą zwiedziliśmy synagogę w Tykocinie. Następnie pieszo, podziwiając klimaty Podlasia, udaliśmy się do Kościoła Świętej Trójcy. W Białymstoku zwiedziliśmy rynek, ratusz, przeszliśmy fragmentem Szlaku Esperanto i Wielu Kultur oraz podziwialiśmy panoramę miasta z wieży widokowej Kościoła Świętego Rocha. W Supraślu zwiedziliśmy Monaster - Cerkiew Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy. Ostatnim punktem wycieczki był meczet w Bohonikach, gdzie o kulturze i religii tatarskiej opowiadała nam przesympatyczna Pani Genia - mieszkanka Bohonik o prawdziwie tatarskich korzeniach.                                                                                                     

            Katarzyna Sadlik, Elżbieta Kołodziej, Małgorzata Fiszer-Suchocka.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 13. października świętowaliśmy w naszej szkole obchody Dnia Edukacji Narodowej. Na sali gimnastycznej zgromadzili się nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie. Akademia rozpoczęła się od życzeń złożonych przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Następnie spotkanie umilały występy wokalne i taneczne uczniów klas: II, IIIa, IVa, V, VIa i VIIIb. W kończącym imprezę przemówieniu, Pani Dyrektor podkreśliła znaczenie nie tylko edukacji, ale również faktu, że szkołę nierozerwalnie tworzą nauczyciele wraz z innymi pracownikami, uczniowie i rodzice.

            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.

            Katarzyna Sadlik, Małgorzata Śliwa, Anna Szpigiel, Dorota Nabiałek, Beata Komorowska, Urszula Giętkowska.

          • ŻYWA LEKCJA HISTORII

          • 7 października uczniowie klas III - VII uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii w trakcie spektaklu o tematyce historycznej.

            Podróż w przeszłość pełna niespodzianek i humoru przybliżyła widzom wygląd średniowiecznych rycerzy, elementy uzbrojenia, cereminię pasowania na rycerza.

            Opowieści były przeplatane scenkami, w których aktorami byli uczniowie.

            Żywa lekcja historii umożliwiła bliższe poznanie zagadnień znanych z podręcznika i pozwoliła rozbudzić wyobraźnię. 

            Czekamy na kolejne takie lekcje.

            Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.

            Katarzyna Koseska

          • Wycieczka do Płocka klas: 4a, 4b, 7

          • 6 października 58 uczniów z klas 4a, 4b oraz 7 wraz z wychowawcami p. Katarzyną Koseską, p. Martą Grotkowską i p. Dorotą Kruk oraz opiekunami pojechali na wycieczkę do Płocka.

            Zaczęliśmy od zwiedzania miasta z przewodnikiem: Wzgórze Dominikańskie, Bazylika Katedralna, Opactwo Pobedeniktyńskie, Wzgórze Tumskie, Stary Rynek, Małachowianka, nadbrzeże wiślane, kościół Farny, Plac Książecy.

            Kolejnym punktem wycieczki była gra miejska z nagrodą dla zwycięskiej drużyny, podczas której uczniowie budowali wzajemne zaufanie, uczyli się współpracy w grupie i oczytywania mapy.

            Nastepnie zjedliśmy smaczny obiad.

            Na koniec była wizyta w ZOO, gdzie uczniowie poznawali życie zwierząt tam zamieszkujacych. Uczniowie mogli też poczuć jak się czują zwierzęta zamknięte w klatce.

            Mieliśmy okazję aktywnie spędzić razem wolny czas, zdobyć nowe doświadczenia oraz integrować się w zespole klasowym.

            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.

            Katarzyna Koseska, Marta Grotkowska, Dorota Kruk

          • Europejski Dzień Języków Obcych

          • W tym roku w czasie obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych w naszej szkole królowały... łamańce językowe.Tradycyjnie na lekcjach języka angielskiego uczniowie prezentowali wykonane prace, plakaty i  prezentacje. Niektórzy pokusili się o przybliżenie historii języka europejskiego, którego łamańce prezentowali. W klasach młodszych wysłuchaliśmy nagrań z łamańcami i próbowaliśmy je powtórzyć. Było dużo humoru i ... "połamanych języków".

            Katarzyna Sadlik

          • KONCERT MUZYCZNO-EDUKACYJNY

          • 29 września 2022 r. rozpoczęliśmy nowy sezon spotkań z muzyką. Pierwszy w tym roku szkolnym koncert dla uczniów klas I-V nosił tytuł: „Malowany ogród. Pożegnanie lata. Małe formy muzyczne i teatralne. Gitary klasyczno-akustyczne, ukulele”. Była to przyjemna lekcja muzyki. Skoczna i żywiołowa muzyka zachęciła uczniów do zabawy w rytm granych melodii. Z niecierpliwością czekamy na następne koncerty.

            Agnieszka Nieciecka

          • DZIEŃ CHŁOPAKA w klasie I

          • W dniu 30.09.2022 roku  uczniowie klasy I obchodzili Dzień Chłopaka. Każda okazja do sprawiania sobie przyjemności jest dobra, dlatego koleżanki z klasy przygotowały drobny upominek dla naszych chłopców i złożyły swoim kolegom najserdeczniejsze życzenia. Było sympatycznie i miło. Obchody Dnia Chłopaka w klasie I stały się doskonałą okazją do integracji zespołu klasowego oraz wspólnej zabawy. Dziękujemy rodzicom za wsparcie!

            Agnieszka Nieciecka

          • „Sprzątanie Świata 2022”.

          • Klasa I przyłączyła się do akcji  „Sprzątanie Świata - Polska 2022”.

            Uczniowie zaopatrzeni w worki foliowe i rękawice ochronne, włączyli się do akcji ekologicznej na rzecz poszanowania środowiska i z wielkim zaangażowaniem porządkowały otoczenie wokół  naszej szkoły. Akcja przebiegała sprawnie, z wielką energią i zapałem do działania. Wcześniej podczas zajęć dydaktycznych dzieci rozmawiały o ekologii, uczyły się co robić by nie „produkować” nowych śmieci, poznawały lub przypomniały sobie zasady segregowania odpadów. Wszystkie te działania zainspirowały uczniów do pracy, mającej na celu dbanie o najbliższe środowisko oraz ukazały potęgę i piękno otaczającego nas świata. Mam nadzieję, że doświadczenia zdobyte podczas udziału w akcji „Sprzątanie Świata” zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami.

            Agnieszka Nieciecka

          • Światowy Dzień Jabłka

          • W dniu 28 września 2022 r. z okazji Światowego Dnia Jabłka  - w połączeniu z całoroczną akcją o zdrowym stylu życia – w klasach IV – VIII przeprowadzony został konkurs polegający na przyniesieniu jabłka na II śniadanie przez największą liczbę uczniów z klasy.

            W konkursie zwyciężyły dwie klasy: klasa 7 i klasa 6b, w tych klasach 100% uczniów obecnych tego dnia w szkole miało jabłka!

            Po sprawdzeniu jabłek we wszystkich klasach i zrobieniu zdjęć zwycięzcom, uczniowie zjedli przyniesione owoce.

            Zwycięzcom gratulujemy, a w nagrodę obie klasy wybrały w kolejnym tygodniu dzień bez odpytywania.

            Iwona Dobosz